Virtual reality w architekturze

Virtual reality w architekturze zadomowił się już na dobre. Statyczne wizualizacje powoli odchodzą do lamusa, ustępując kreatywnym, dynamicznym wizualizacjom. Panoramy 360, wirtualne spacery – to jest to, czego obecnie oczekuje rynek architektoniczny oraz deweloperski. Klienci chcą być zaskakiwani, oczekują efektu WOW. Technologia VR jest w stanie im to zagwarantować.

Program do wizualizacji wnętrz oraz obiektów oczywiście powinien umożliwiać tworzenie pojedynczych obrazów. Są one wykorzystywane w katalogach oraz na billboardach i to jeszcze długo się nie zmieni. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy poprawna jakość tych obrazów. One muszą być fotorealistyczne.

Program do wizualizacji wnętrz to np. lumion VR, albo eyecad VR. Oba rozwiązania są dobrze znane w branży i uznawane za stosunkowo łatwe w obsłudze. Popularność virtual reality w architekturze wymaga na producentach nieustanne innowacje. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po Lumion VR, eyecad VR, czy inny dobry program – rynek wymaga jego ciągłego rozwoju.

Coraz większe znaczenie mają detale, takie jak możliwość płynnej regulacji pory dnia, czy warunków atmosferycznych. Inwestor chce wiedzieć, jak jego salon będzie wyglądał w ciągu dnia, w naturalnym oświetleniu, a jak wieczorem, kiedy włączy lampkę. Również regulowanie sztucznego oświetlenia ma duże znaczenie.

W architekturze liczy się jakość. Klienci nie tylko chcą spacerować po wnętrzu jeszcze nie powstałych obiektów, ale także chcą mieć poczucie, że każdy detal jest idealnie dopracowany. Świadczy to o profesjonalnym podejściu architekta, co ma ogromne znaczenie – zwłaszcza w przypadku tych największych inwestycji.

Program do wizualizacji wnętrz powinien dawać możliwość renderowania w czasie rzeczywistym. Eyecad VR oraz Lumion VR umożliwiają to, dlatego architekci często decydują się na jedno z tych rozwiązań. Żeby je porównać, wystarczy pobrać wersje demonstracyjne i samodzielnie przetestować. Żadne porównanie nie da nam tylu informacji, co rzetelne, samodzielne testy.

Redakcja Aktualności